Zadanie 4. Autoprezentacja uczniów na portalach społecznościowych – pogadanka na temat zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci.

Na lekcjach wychowawczych nauczyciele – wychowawcy  klas V A, V B, VI A, VI B VII, VIII A, VIII B, III A gim. przeprowadzili  z uczniami pogadankę na temat autoprezentacji uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci.

Uczniowie wiedzą, jakie są zagrożenia związane z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci oraz z korzystaniem z portali społecznościowych. Mają świadomość, że trzeba uważnie dostosować ustawienia profilów na serwisach spłecznościowych i pamiętać o ustawieniach prywatności. Uczniowie stwierdzają, że największą popularnością wśród nich cieszą się media społecznościowe i, że serwisy społecznościowe Facebook, YuoTube czy Instagram są niezwykle popularne, i obecnie są stałym elementem ich codziennego życia. Młodzież uzasadnia, że portale społecznościowe pomagają im w komunikowaniu się, w wymianie informacji dotyczących zainteresowań, czy życia szkolnego. Uczniowie zakładając grupy dyskusyjne, tematyczne, klasowe, dzielą się własnymi spostrzeżeniami, np. w przypadku ich nieobecności w szkole, dowiadują się jakie treści były realizowane na lekcjach, jaka obowiązuje ich praca domowa. Jednakże największą popularnością wśród młodzieży cieszy się wstawianie komentarzy, zdjęć, filmików, postów i jednocześnie udostępnianie ich. Uczniowie są świadomi i wiedzą jakie są konsekwencje umieszczania danych osobowych, niewłaściwych treści, obraźliwych wpisów tzw.„hejtu”, zdjęć lub filmików i jakie są związane z tym zagrożenia. Niestety nieliczni uczniowie przyznają, że czasami „wrzucą coś” do sieci bez zastanowienia i nie zawsze pamiętają o tym, że po usunięciu pewnych treści, w sieci pozostaje po nich ślad, np. na serwerach wyszukiwarek. Poprzez omówienie tych zagadnień uczniowie uświadomili sobie, że to właśnie na internautach leży odpowiedzialność za to, co udostępniają i, że tak do końca nie mają pełnej kontroli nad swoim wizerunkiem w sieci i bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że wizerunek innych osób zależy także od nas. Udostępnianie np. kompromitujących dla innych treści jest nieetyczne, i szkodząc innym, szkodzimy również sobie, a umieszczanie i udostępnianie ośmieszających zdjęć czy filmików narusza godność innych osób i podlega odpowiedzialności karnej. Nastolatkowie zostali uwrażliwieni na fakt, że publikując zdjęcia w sieci, nigdy nie wiemy, kto je ogląda i w jakim celu, ponieważ zdjęcia mogą stać się przedmiotem fascynacji osób o skłonnościach pedofilskich, szczególnie, że zjawisko pedofilii w Internecie to nie są incydentalne przypadki. Uczniowie stwierdzili, że chronią swoją tożsamość i prywatność w sieci poprzez zabezpieczenie konta silnym hasłem i weryfikują tożsamość osób, które zapraszają do grupy znajomych, zanim zaakceptują zaproszenie. Pogadanka na temat autoprezentacji i zagrożeń związanych z zamieszczaniem zdjęć i treści uwrażliwiła również uczniów na problem niebezpieczeństw związanych z przedostaniem się zdjęć, treści, filmów, danych osobowych w niepowołane ręce poprzez Internet. Nastolatkowie wiedzą, że specyfika Internetu jest taka, że pozornie błaha, niewinna sytuacja, może sprawić, że zdjęcie stanie się popularne, na skutek fotomontażu, memu i może nam przysporzyć wielu przykrości. Uczniowie są świadomi, że serwisy społecznościowe cieszą się niezwykłą popularnością w dzisiejszym świecie, są także bardzo dobrym sposobem na przekazanie określonych informacji, pomagają utrzymywać nie tylko kontakty prywatne,a także służbowe - pod warunkiem, że korzystamy z nich w odpowiedzialny, świadomy i bezpieczny sposób. Nie można również zapominać o tym, że kontakt ze znajomymi za pośrednictwem portali społecznościowych nigdy nie zastąpi rozmowy w cztery oczy, gry w piłkę z kolegami czy wspólnej wycieczki rowerowej.